Prosta Spółka Akcyjna została uszyta dla polskich startupów. Firmy, które skupiały się na nowoczesnych technologiach, kapitale ludzkim i szukały swojego miejsca na rynku. To rozwiązanie ma wspierać działalność innowacyjną i pokazać, że warto prowadzić biznes w Polsce - dzięki czemu polscy przedsiębiorcy zostaną w naszym kraju, a zagraniczni rozważą działalność na naszym terenie.
Prosta Spółka Akcyjna - I rocznica istnienia
Od 1 lipca 2021 r. można korzystać z prostej spółki akcyjnej P.S.A. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest to połączenie spółki akcyjnej i spółki z o.o. które stano odpowiedź na potrzeby nowoczesnego rynku. Najczęściej jest to forma wykorzystywana w nowoczesnych technologiach.
Po roku obowiązywania przepisów dotyczących PSA jest zarejestrowanych ok. 800 przedsiębiorców korzystających z takiego rozwiązania.
Zobacz także: Prosta spółka akcyjna startuje od 1 lipca 2021 r.
Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?
PSA ma dawać możliwość łatwego założenia spółki, jej działania i nie mnożyć problemów w razie konieczności likwidacji. Akcjonariusze mają dużą swobodę, która ograniczona jest jedynie w sytuacjach, gdy jest to naprawdę konieczne.
Struktura kapitałowa jest niezwykle elastyczna, istnieje także możliwość swobodniejszego wyboru organów.
Zobacz także: Prosta spółka akcyjna - jak ją założyć?
Najważniejsze cechy Prostej Spółki Akcyjnej
Prostota i elastyczność PSA to cechy widoczne w wielu obszarach. Na przykład podczas zakładania spółki wymagany jest kapitał akcyjny w wysokości 1 zł. Można powołać radę dyrektorów, która będzie organem łączącym cechy zarządu i rady nadzorczej. Najważniejszym organem jest walne zgromadzenie. Ponieważ jest to forma dedykowana firmom zajmującym się innowacjami, nie dziwi z pewnością, że daje wiele możliwości w zakresie podejmowania uchwał zdalnie, z wykorzystaniem poczty elektronicznej a nawet internetowych komunikatorów.
Prostą Spółkę Akcyjną można także założyć przez internet, a rejestr akcjonariuszy ma cyfrową formę i może go prowadzić albo biuro maklerskie albo notariusz. Jeśli coś pójdzie nie tak - jest o wiele łatwiej zlikwidować tę spółkę niż np. spółkę akcyjną.
Ważne: PSA może założyć jedna osoba lub kilka podmiotów -jedynym ograniczeniem jest brak możliwości założenia PSA przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zobacz także: Różnice pomiędzy spółką z o.o. a prostą spółką akcyjną
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
Tagi: spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna, start-up, innowacje,
