Oprócz stałej pensji zarządcy często przyznawane są nagrody – przykładowo kwartalne – w przypadku uzyskania korzystnych wyników przez kierowaną przez niego spółkę z o.o. Niekiedy umowy o zarządzanie przewidują również wypłatę dodatkowych nagród z zysku wypracowanego przez spółkę. Trzeba przy tym określić, kiedy jest ona wypłacana. Może to być – przykładowo – 10 czy 14 dni po odbyciu się zwyczajnego zgromadzenia wspólników.
Prawa i przywileje menedżera w umowie
Jedną z najistotniejszych części umowy z menedżerem jest ustalenie wynagrodzenia i terminu, w którym ma być ono regularnie przekazywane. Bardzo często wynagrodzenie menedżera składa się z kilku elementów. Przede wszystkim jest to stała miesięczna, pensja zazwyczaj przekazywana na konto menedżera w terminie do ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca.
Czas wolny
Warto zwrócić uwagę również na czas na dłuższy wypoczynek menedżera czy okres, w którym nie będzie wykonywał swoich zajęć. Kontrakt może w ogóle regulować tych spraw. W takim przypadku zarządzającemu nie będzie przysługiwało prawo do otrzymywania wynagrodzenia – przykładowo – za okres, gdy wyjedzie na urlop. Jednak w kontrakcie można umieścić zapis, że zarządzającemu będzie przysługiwało wynagrodzenie w określonej wysokości również w ustalonym okresie, w którym nie będzie wykonywał swoich obowiązków. Nie będzie to więc typowy urlop wypoczynkowy. Wybór któregoś w tych rozwiązań zależy od spółki i zarządzającego.
W przypadku, gdy spółka z o.o. zapewnia zarządcy samochód służbowy, laptop czy telefon komórkowy, to zapis o tym też powinien znaleźć się w kontrakcie menedżerskim. To samo dotyczy innych ewentualnych świadczeń dodatkowych dla menadżera.
- ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121. późn. zm.),
- ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.).
Zobacz także:
