Produktami, które mają zyskać nowy wymiar ochrony w przepisach europejskich są: m.in. szkło Murano, tweed Donegal, porcelana de Limoges, sztućce z Solingen, cuchillos de Albacete, ceramika bolesławiecka.
Nowy poziom ochrony dla produktów rzemieślniczych
Parlament Europejski i Rada osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące przepisów nowego rozporządzenia w sprawie ochrony własności intelektualnej produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które wywodzą się z konkretnych regionów i ich jakość jest łączona z pochodzeniem geograficznym. W jaki sposób mają być chronione?
Zobacz także: Ceramika z Bolesławca ze specjalną ochroną UE
Są to produkty, które mają wręcz światową sławę. Jednak dotychczasowe przepisy nie były w stanie zagwarantować im właściwej ochrony, odnoszącej się do powiązania jakości wspomnianych wyrobów z ich pochodzeniem. Na taką ochronę nie pozwalają np. przepisy dotyczące znaków towarów, ponieważ nie uwzględniają właśnie tego powiązania między jakością a pochodzeniem, a to istota tych produktów, wytwarzanych często zgodnie z lokalnymi tradycjami. .
Ma to zmienić nowe rozporządzenie, którego przepisy będą obejmowały ochronę tradycyjnego, lokalnego know-how, zarówno na terenie Europy jak i poza nią, także w internecie.
Zobacz także:
Ma to pomóc konsumentom w dokonywaniu świadomego wyboru. Ma także pomóc w promowaniu regionu, co powinno się przełożyć na ich rozwój gospodarczy, zwiększoną liczbę miejsc pracy. Dodatkowo przyczynić się powinno do kultywowania lokalnych tradycji i zachowania tradycyjnego know-how, które mogłoby zostać zapomniane ze względu na dużą migrację z małych miejscowości, głównie w poszukiwaniu pracy.
Ważne: Producenci będą mogli promować swoje oznaczenie geograficzne przy użyciu logo na etykiecie produktu.
Nowe rozporządzenie ma zawierać regulacje dotyczące:
a) ustanowienia ogólnounijnej ochrony oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych, która będzie obejmować ochronę prawa własności intelektualnej producentów tych wyjątkowych wyrobów, dając także narzędzia do ochrony przeciwko sprzedaży podrabianych produktów w internecie. To wpłynie także rozwój uczciwej konkurencji.
b) zasad rejestracji oznaczeń produktów rzemieślniczych i przemysłowych - ma być prosta i przystępna cenowo. Wnioski będą składane dwuetapowo - w pierwszym etapie do właściwego organu państwa członkowskiego, a ten - w drugim etapie - po pozytywnym rozpatrzeniu przekaże do oceny i zatwierdzenia w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. W przypadku państw nieposiadających krajowej procedury, wnioski będą składane bezpośrednio do urzędu unijnego.
c) ochrony we wszystkich krajach będących sygnatariuszami Aktu genewskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO),
d) wspierania rozwoju obszarów wiejskich i innych regionów na terenie UE poprzez stworzenie zachęt do inwestowania w nowe produkty, skierowanych przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców.
Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna
Gwarancją przestrzegania nowych przepisów mają być także kontrole. Będą one przeprowadzane u producentów przed wprowadzeniem produktu do obrotu, a po jego wprowadzeniu - także na samym rynku.
Informacja opublikowana na oficjanelnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu
