Uprawnienia wierzyciela i - niejako powiązane z nimi - obowiązki dłużnika, są określone w obecnie obowiązującej ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Uprawnienia i obowiązki o których mowa odnoszą się m.in. do terminów zapłaty w transakcjach handlowych. Wspomniana regulacja zawiera zakaz nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych.
Nowy etap walki z zatorami płatniczymi
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Nowa ustawa wprowadza również zmiany w przepisach ustawy o finansach publicznych.
Projekt zmian przygotował resort rozwoju i technologii. Nowa regulacja ma przyczynić się do skuteczniejszego funkcjonowania prowadzonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowań dotyczących opóźniania się ze spłatą świadczeń pieniężnych. Kolejna zmiana odnosi się do obowiązku sprawozdawania o stosowanych terminach zapłaty. Przepisy mają być bardziej precyzyjne, co zwiększy ich skuteczność. Jeśli wejdą w życie, nie będzie również możliwe wprowadzanie umownych klauzul zakazujących cesji wierzytelności w relacjach asymetrycznych.
Zobacz także: Dłużnik to duży przedsiębiorca - czyli kto? Poznaj odpowiedź w artykule: Obowiązki dla dużych przedsiębiorców dotyczące przeciwdziałaniu zatorów płatniczych
To z kolei ma dawać większą ochronę dla małych i średnich przedsiębiorstw, których funkcjonowanie może zaburzyć nieterminowa płatność podmiotu mającego gospodarczą przewagę. Także większa skuteczność działania UOKiK powinna wpłynąć na poprawę sytuacji mniejszych podmiotów gospodarczych.
Zobacz także: Co warto wiedzieć na temat usług faktoringowych?
Ta skuteczność ma być wynikiem zmian dotyczących możliwości karania za nadmierne opóźnienie, które otrzyma UOKiK. Z jednej strony - firma zagrożona karą od razu będzie znała jej wysokość, gdyż model jej wyliczenia będzie dostępny. Przy czym swoimi działaniami firma zagrożona karą będzie mogła wpłynąć na jej obniżenie. Dotyczy to w szczególności możliwości przywołania okoliczności łagodzących występujących w sprawie.
Ważne: Z postępowań prowadzonych przez UOKiK zostają wyłączone opóźnienia w realizowaniu świadczeń pieniężnych w ramach grup kapitałowych.
Nową instytucją dostępną zgodnie ze znowelizowanymi przepisami mają być tzw. wezwania miękkie. To model zaczerpnięty z postępowań w sprawach konsumentów. Prezes UOKiK będzie mógł wystąpić do przedsiębiorcy z prośbą o wyjaśnienia, jeszcze zanim zostanie wszczęte formalne postępowanie w sprawie nadmiernego opóźnienia.
Nowe przepisy zawierają zasady określania wysokości świadczeń pieniężnych wyrażonych w walutach obcych.
Zobacz także: Jak przeliczyć kurs euro dla potrzeb podatku VAT?
Nowelizacja przewiduje ułatwienia związane z obowiązkiem sprawozdawczym. Przede wszystkim wydłużony został termin na złożenie sprawozdania - z obecnie obowiązującego 31 stycznia na 30 kwietnia. Sprawozdanie nie będzie już musiało obejmować świadczeń z transakcji handlowych dotyczących działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, świadczeń między spółkami jednej grupy kapitałowej czy świadczeń przeterminowanych.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
