Aby wystąpić z powództwem o uchylenie uchwały, warunkiem jest, by podjęta uchwała była sprzeczna z postanowieniami umowy lub z dobrymi obyczajami oraz jednocześnie godziła w interesy spółki lub miała na celu pokrzywdzenie wspólnika (art. 249 – 251 ksh).
Nadużywanie prawa do zaskarżania uchwał przez wspólników mniejszościowych
Prawo do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników jest jednym z najważniejszych uprawnień korporacyjnych wspólnika. Celem tego prawa jest ochrona interesów udziałowca i rozwiązywanie konfliktów między wspólnikami a spółką oraz między wspólnikami przed sądem gospodarczym. Zaskarżenie uchwały przez jest możliwe przez wniesienie powództwa o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników w określonym terminie i przez określone osoby, w tym przez samych wspólników.
Termin do wniesienia powództwa o uchylenie uchwały wynosi jeden miesiąc od otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż sześć miesięcy od dnia podjęcia uchwały.
Wyrok w sprawie uchylenia uchwały po jego uprawomocnieniu ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki. Jeżeli dla ważności czynności wymagane było podjęcie uchwały, wówczas jej uchylenie nie wywoła skutków prawnych wobec osób trzecich, działających w dobrej wierze. Osoby działające w dobrej wierze to osoby, które nie wiedziały o podstawach do zaskarżenia uchwały i przy dołożeniu należytej staranności nie mogły się o tym dowiedzieć.
W praktyce wspólnicy mogą nadmiernie wykorzystywać przysługujące im uprawnienie korporacyjne do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników. Nadużycie tego prawa może polegać na rezygnacji z wniesienia powództwa do sądu o uchylenie lub stwierdzenia nieważności uchwały albo tego jego wycofania z sądu w zamian za uzyskanie określonych nieuzasadnionych korzyści.
Skutkiem zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników może być blokowanie funkcjonowania spółki lub też nawet próba odsunięcia określonych osób od czynności decyzyjnych w spółce.
art. 249–252 Kodeksu spółek handlowych
Zobacz także:
