Zażalenie na czynności kontrolne będzie mógł wnieść nie tylko podmiot przeszukiwany, ale także osoby (np. członkowie zarządu spółki), których prawa zostały naruszone w toku przeszukania. Zażalenie będzie podlegało rozpoznaniu w terminie siedmiu dni od przekazania do sądu przez prezesa UOKiK. W razie uwzględnienia zażalenia, dowody uzyskane w wyniku zaskarżonej czynności nie będą mogły być wykorzystane w postępowaniach prowadzonych przez prezesa UOKiK, ani w żadnych innych postępowaniach prowadzonych na podstawie innych przepisów (np. kodeksu karnego).
Kontrola UOKiK – nowelizacja przewiduje większą ochronę przedsiębiorców
Wraz z poszerzeniem uprawień UOKiK wzmocnieniu ulegnie również ochrona przedsiębiorców. Mianowicie podmioty podlegające kontroli będą mogły wnieść zażalenie do sądu ochrony konkurencji i konsumentów na czynności kontrolne wykraczające poza zakres przedmiotowy kontroli lub inne działania niezgodnie z przepisami.
Łagodzenie kar - leniency
Pewnych zmian dozna również regulacja dotycząca łagodzenia kar (tzw. leniency). Jest to możliwość znaczącego obniżenia kary pieniężnej lub całkowitego odstąpienia od jej nałożenia. Przedsiębiorca, który uczestniczy w niedozwolonym porozumieniu ograniczającym konkurencję musi złożyć odpowiedni wniosek do UOKIK. Wniosek taki jest uwzględniany jedynie po spełnieniu ściśle wymienionych w ustawie przesłanek. Na mocy nowelizacji przedsiębiorca będzie miał obowiązek wycofać się z nielegalnego porozumienia z innymi przedsiębiorcami niezwłocznie po złożeniu wniosku, jeżeli nie wycofał się z niego przed jego złożeniem. Wcześniej ustawa stanowiła, że ma to nastąpić nie później niż w dniu poinformowania prezesa UOKiK o istnieniu porozumienia lub przedstawienia dowodu na jego istnienie).
24 kwietnia 2014 r. projekt został przyjęty przez Sejm i przekazany do prac w Senacie. Nowa regulacja zakłada, że ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 1703)
rozporządzenie Rady WE nr 139/2004
Zobacz także:
Tagi: UOKiK, kodeks karny
