Fundacja rodzinna to jeden z elementów, który miał być wprowadzony w ramach Polskiego Ładu. Rozwiązania te mają ułatwić zmianę pokoleniową. Resort wzorował się na rozwiązaniach stosowanych w Austrii, Niemczech czy Liechtensteinie.
Fundacja rodzinna - pomysł MRiT na sukcesję firm
Przedsiębiorstwa, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie cieszą się większym zaufaniem i prestiżem. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje na przepisami o Fundacji rodzinnej. Ma być to sposób proste przekazywanie firm.
Idea rodzinnej sukcesji przedsiębiorstwa
Fundacja rodzinna jest rozwiązaniem, które prowadzi do rozdzielenia rodziny i biznesu. Fundator - będący osobą tworzącą firmę, określa swoje wartości i pewnego rodzaju kierunek rozwoju firmy, co zawarte jest w statucie Resort deklaruje, że chroni to majątek fundatora i gwarantuje zarządzanie przedsiębiorstwem zgodnie z jego wolą. Zadaniem fundacji rodzinnej jest także zapewnienie środków wskazanym przez fundatora beneficjentom.
Ważne: Zgodnie z tym projektem Fundacja rodzinna staje się formalnie właścicielem firmy, np. udziałów w spółkach, papierów wartościowych czy nieruchomości, a rodzina przedsiębiorców, ich dzieci, wnuki - beneficjentami fundacji rodzinnej.
Zobacz także: Rodzinna nieruchomość a firma jednej osoby - kto wystawia fakturę turyście? Kto ma wystawić fakturę turyście?
Fundator i beneficjent
Osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych może zostać fundatorem. Przepisy mają umożliwić stworzenie fundacji także kilku osobom.
Natomiast beneficjentami mogą zostać jedynie osoby fizyczne i organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego.
Beneficjenci nie będą mieli pełnej dowolności wydatkowania dochodów z fundacji. Dochody te, podobnie jak majątek fundacji będą mogły zostać wykorzystywane na pokrycie kosztów utrzymania, kształcenia, leczenia beneficjentów albo cele statutowe wskazanej organizacji.
Osoba prawna z rodzinnym wpływem
Fundacja rodzinna będzie działać jak osoba prawna poprzez zarząd. Nadzór nad jej działalnością będą natomiast sprawować protektorzy.
Rolą beneficjentów będzie wsparcie w charakterze zgromadzenia beneficjentów, jedynie w wyjątkowych przypadkach, jak chociażby uzupełnienie składu organu fundacji.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej ma uwzględniać związki z fundatorem, w związku z czym płynący dochód z założenia będzie neutralny podatkowo.
Zobacz także: Podatek od spadków i darowizn - grupy podatkowe
***
Poprzez fundację rodzinną firma jest prowadzona zgodnie z tymi ideami. Majątek rodzinny staje się majątkiem fundacji. Celem jest funkcjonowanie firmy przez pokolenia. Zdaniem resortu taka forma działania uchroni majątek przed rozdrobnieniem, a to z kolei zwiększy szansę na rozwój i da możliwość funkcjonowania firmy przez lata i tworzenia silnej rodzinnej marki. Resort wskazuje, że to rozwiązanie ma pozwolić planować działalność firm w długoletniej perspektywie i zabezpieczyć przed niebezpieczeństwem podziału majątku w przypadku dziedziczenia, gdy określone osoby wybiorą inną życiową ścieżkę.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
