Czym jest Subemisja usługowa

Autor: Gogojewicz Przemysław
Data: 30-08-2012 r.

Subemisja usługowa jest umową, przez którą subemitent usługowy zobowiązuje się wobec emitenta lub wprowadzającego do nabycia, na własny rachunek, całości lub części papierów wartościowych danej emisji, oferowanych wyłącznie temu podmiotowi, w celu dalszego ich zbywania w ofercie publicznej.

Przez subemitenta usługowego należy rozumieć  podmiot będący stroną zawartej z emitentem albo wprowadzającym umowy, w której podmiot ten zobowiązuje się do nabycia, na własny rachunek, całości lub części papierów wartościowych danej emisji, oferowanych wyłącznie temu podmiotowi, w celu dalszego ich zbywania w ofercie publicznej.

Subemitentem usługowym mogą być wyłącznie: bank, firma inwestycyjna lub zagraniczna firma inwestycyjna lub konsorcjum tych podmiotów. W przypadku konsorcjum za subemitenta usługowego uważa się również każdy podmiot wchodzący w skład konsorcjum.Umowa o subemisję usługową może być zawarta przed rozpoczęciem subskrypcji papierów wartościowych . Zadaniem subemitenta usługowego jest zbywanie objętych przezeń akcji spółki. W zamian za to otrzymuje on wynagrodzenie, którego zapłata jest przedmiotem zobowiązania emitenta lub wprowadzającego. Wysokość tego wynagrodzenia stanowi różnica pomiędzy ceną, jaką płaci on emitentowi (spółce) lub wprowadzającemu za nabywane akcje a ceną, po której dokonuje ich dalszego zbycia w obrocie pierwotnym lub pierwszej ofercie publicznej.

Subemitent usługowy nabywa zatem akcje po cenie niższej od ceny, która zostaje ustalona dla inwestorów w ramach subskrypcji publicznej lub pierwszej oferty publicznej .

 

Podobnie jak w przypadku subemisji inwestycyjnej na zawarcie umowy o subemisję usługową konieczne jest uzyskanie upoważnienia w uchwale podjętej przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. W przeciwieństwie do umowy o subemisję inwestycyjną - zawarcie umowy o subemisję usługową wymaga pozbawiania akcjonariuszy prawa poboru akcji nowej emisji; pozbawienie to następuje także w drodze uchwały walnego zgromadzenia podjętej większością co najmniej czterech piątych głosów (art. 433 § 2 kodeksu spółek handlowych).

Subemisja usługowa nie jest bowiem uzależniona od braku złożenia zapisów na akcje nowej emisji (i tym samym dobrowolnej rezygnacji akcjonariuszy z wykonania prawa poboru). Subemisja ta zabezpiecza więc interesy emitenta (spółki) bez względu na stopień zainteresowania złożonej przez spółkę oferty objęcia akcji. Pula tych akcji przeznaczonych dla subemitenta usługowego jest tu wyłączona z procedury oferowania kierowanej do pozostałych uczestników obrotu. Zawarcie umowy o subemisję usługową w celu zabezpieczenia subskrypcji niebędącej ofertą publiczną wymaga zgody walnego zgromadzenia (wyrażonej w uchwale podjętej na wniosek zarządu zaopiniowany przez radę nadzorczą). Statut lub uchwała walnego zgromadzenia może przewidywać przekazanie tej kompetencji radzie nadzorczej (art. 433 § 5 kodeksu spółek handlowych). 

Gogojewicz Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35877 )
Array ( [docId] => 35877 )