Sprawa analizowana przez rzecznik generalną dotyczyła francuskiej spółki, która posiadała monopol nadawania naziemnej telewizji cyfrowej do 2004 r. Wówczas rynek został zliberalizowany. Na rynku działały prócz niej dwie inne spółki, jednak największa, dokonała przejęcia jednej z nich.
Badanie koncentracji przedsiębiorstw
Jeśli koncentracja przedsiębiorstw podlega uprzedniej kontroli prawnej i w jej wyniku wydano zgodę na koncentrację, dalsze badanie na podstawie przepisów o zakazie nadużywania pozycji dominującej jest już niedopuszczalne. Inaczej jest jednak, jeśli uprzedniej kontroli nie było.
Przejęcie nie spełniało norm zobowiązujących w unijnym rozporządzeniu w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw ani we francuskim kodeksie handlowym do uprzedniej kontroli koncentracji przeprowadzonej przez Komisję Europejską czy organy francuskie odpowiedzialne za ochronę konkurencji.
Połączenie zostało zaskarżone przez pozostającą na rynku spółkę, ze względu na ograniczenie konkurencji na rynku nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.
Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego w Paryżu, a ten zwrócił się do Trybunału z pytaniem, czy organ ochrony konkurencji działający w danym państwie, może o fakcie, na podstawie obowiązujące w UE prawa zakazu nadużywania pozycji dominującej, badać koncentrację - jeśli koncentracja ta nie osiągnęła progów wskazanych w rozporządzeniu nr 139/2004 oraz w krajowych przepisach dotyczących kontroli łączenia przedsiębiorstw.
Rzecznik generalna uznała, że istnieje taka możliwość. Biorąc pod uwagę komplementarne stosowanie art. 102 TFUS pozwala na działania prowadzące do skutecznej ochrony konkurencji na rynku wewnętrznym, nawet wówczas gdy koncentracje nie osiągają progów ilościowych i nie podlegają wcześniejszej kontroli, a mimo to są problematyczne ze względu na prawo konkurencji.
Zobacz także: Jednostki dominujące, które mogą zrezygnować ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego
W wystąpieniu rzecznik generalnej w sprawie C-449/21 wyróżnione zostały dwie sytuacje:
1) została przeprowadzona kontrola łączenia przedsiębiorstw i została wydana zgoda na koncentrację
2) łączenie po podlegało uprzedniej prawnej kontroli łączenia.
O ile w drugim ze wskazanych przypadków, kontrola łączenia może zostać przeprowadzona następczo, w odniesieniu do przepisów ustanawiających zakaz nadużywania pozycji dominującej, o tyle w pierwszym przypadku - według rzecznik generalnej - dalsze badanie jest już wykluczone, skoro została wydana zgoda na koncentrację.
Następcza kontrola co do zasady nie miałaby prowadzić do anulowania koncentracji, a na przykład do nałożenia grzywny, jeśli zostanie stwierdzone nadużycie.
Zobacz także: Jak stworzyć grupę spółek?
Komunikat prasowy nr 168/22 dotyczący opinii rzecznik generalnej w sprawie C-449/21 opublikowany na oficjalnym portalu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - portal curia.europa.eu
