Dodatkowo w przypadku akcji niemych nie obowiązują ograniczenia co do zakresu przywilejów dywidendowych (art. 353 § 3 zd. 2 ksh.) Oznacza to że związany z akcją niemą przywilej dywidendowy może przyznawać posiadaczowi tej akcji dywidendę, która przewyższa nawet o połowę dywidendę przeznaczoną do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym z akcji nieuprzywilejowanych. Przykładowo w statucie można wprowadzić postanowienie stanowiące, iż akcje określonej serii są pozbawione prawa głosu i przysługuje im dywidenda w wysokości 200% wielkości dywidendy przeznaczonej na wypłatę na podstawie pozostałych akcji. Powyższe nie dotyczy jednak zaliczek na poczet dywidendy art. 353 § 3 zd. 3 ksh. Zaliczki wypłacane także uprawnionym z akcji niemych. Nie mogą, zatem przekraczać więcej niż o połowę wielkość zaliczek przeznaczonych do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym z akcji nieuprzywilejowanych.
Akcje nieme w kodeksie spółek handlowych
Akcje nieme to takie, wobec których wyłączone zostało prawo głosu (art. 353 § 3 zd.1 ustawy kodeks spółek handlowych) Istnienie takich akcji stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą każda akcja daje jeden głos (art. 411 § 1 zd.1 ksh.), a akcjonariusz nie może być pozbawiony prawa. Warunkiem emisji akcji niemych jest przyznanie im uprzywilejowania w zakresie dywidendy (art. 353 §3 ksh.)
Akcje nieme mogą korzystać z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi akcjami (zob. art. 353 § 2 k.s.h. oraz Prawo do dywidendy). Oznacza to, że dywidenda wypłacana jest w pierwszej kolejności za akcje nieme, a dopiero w dalszej kolejności i tym samym w miarę dysponowania przez spółkę wystarczającymi środkami na rzecz pozostałych akcjonariuszy.
Przyznanie akcjom niemym przywileju dywidendowego , stanowi swego rodzaju rekompensatę za pozbawienie prawa głosu posiadaczy tych akcji. Rekompensata ta nie może przybrać innej postaci, w szczególności innego rodzaju przywileju, np. w zakresie podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Oczywiście tym bardziej niedopuszczalne jest emitowanie akcji niemych, które nie będą inkorporować żadnego przywileju.
Akcje nieme są więc zawsze akcjami uprzywilejowanymi . Zasadą jest, iż akcje uprzywilejowane powinny być imienne. Zasada ta nie dotyczy jednak akcji niemych o czym stanowi art. 351 § 1 zd. 2 k.s.h. Akcje nieme mogą zatem być także akcjami na okaziciela .
Przywilej dywidendowy akcji niemej może być zniesiony - tylko przy jednoczesnym przyznaniu takim akcjom prawa głosu .Zniesienie to może nastąpić w drodze uchwały zmieniającej statut w odpowiedni sposób lub być następstwem wygaśnięcie takiego prawa - o ile zgodnie ze statutem miało ono charakter czasowy .
Ustawa kodeks spółek handlowych ( Dz. U z 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm.)
Tagi: akcje, kodeks spółek handlowych
