Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca telekomunikacyjny ponosi odpowiedzialność (w postaci sankcji administracyjnej) również za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej przez podmioty działające w jego imieniu.
Tajemnica telekomunikacyjna - podmioty zobowiązane do ochrony danych
W ustawie prawo telekomunikacyjne nie wyznaczono podmiotów zobowiązanych do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej. Dlatego należy przyjąć, że zobowiązani są do niej zarówno przedsiębiorcy telekomunikacyjni, jak i osoby, które w ich imieniu zawierają umowy o świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, agencyjna).
Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu. Przepis ustawy nie zawiera definicji wymienionych wyżej czynności, tym samym należy odwołać się do rozumienia tych pojęć w języku potocznym.W przypadku naruszenia ww. zakazów Prezes UKE może nałożyć karę pieniężną zarówno na przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, jak i na kierującego przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym.
Natomiast zgodnie z kodeksem karnym, kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nieprzeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
Zobacz także:
Tagi: dane osobowe
