Specyfika nowych technologii i ocena zagrożeń z nimi związanych uzasadnia powierzenie policji i innym służbom ochrony państwa adekwatnych uprawnień, umożliwiających zapobieganie i wykrywanie przestępstw, a także ściganie ich sprawców. Jednak zdaniem RPO wszelkie przypadki ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych, w tym prawa do prywatności, powinny być uregulowane w przepisach w sposób jasny i precyzyjny.
RPO o dostępie służb do danych internetowych
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o zajęcie się sprawą dostępu służb do danych internetowych w projekcie ustawy o Policji. Zdaniem RPO poselski projekt tej ustawy budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne w zakresie dostępu policji i innych służb do danych internetowych obywateli.
Zakres danych internetowych gromadzonych przez służby jest określony w projekcie ustawy o Policji w sposób niejasny, co stwarza ryzyko arbitralności działań organów państwa – pisze w swoim wystąpieniu RPO. Dostęp służb do szerokiego zakresu informacji będzie pozwalał na precyzyjne odtworzenie różnych aspektów życia prywatnego. Może również prowadzić do budowania profilu osobowego użytkowników Internetu – ostrzega Rzecznik.
Nowa ustawa zdaniem RPO da możliwość wykorzystywania danych internetowych nie tylko w sytuacjach, gdy będzie to niezbędne do wykrywania lub zapobiegania przestępstwom, ale także wówczas, gdy będzie to najprostszym rozwiązaniem. Projekt nie przewiduje żadnego ograniczenia czasowego w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych. Wątpliwości RPO dotyczą także procedur kontrolnych. Ponadto w ustawie nie określono żadnej procedury, w wyniku której podmiot, którego dane były przetwarzane, dowiedziałby się o pozyskiwaniu jego danych internetowych.
Zobacz także:
Tagi: dane osobowe, rpo
