Niebieskie ekrany (ang. blue screen) z reguły wyświetlają niewiele mówiące teksty lub kody liczbowe, które prawie nie pomagają w rozwiązaniu problemu. Microsoft razem z aktualizacją jubileuszową planuje uprościć życie użytkownikom. Do ekranu blue screen dołączony jest kod QR. Kto na smartfonie ma odpowiednią aplikację (na przykład skaner kodów QR), ten może po prostu sfotografować kod i niezwłocznie dotrzeć do właściwej strony z pomocą.
Niebieski ekran – co robić
Komunikaty błędów, które w trakcie pracy Windows pojawiają się na niebieskim tle, nie są dobrym sygnałem. Przeważnie ich przyczyną są poważne błędy systemu spowodowane nieprawidłowo działającym sprzętem. Albo to wina któregoś sterownika, albo uszkodzony jest sprzęt.
Windows 10 nie chce się uruchomić
Czasami gdy włączam komputer, to najpierw pokazują się niebieskie prostokąty razem z punktami, które pod nimi wirują. Taki widok trwa jednak krótko. Następnie wszystko zostaje wyczernione i po kolejnych 20 sekundach ekran zgłasza komunikat „brak sygnału”. Następnie nic już nie działa. Ponownie wciskam przycisk włączający, ale nic się nie zmienia. Czasem uruchomienie zadziała, ale na dłuższą metę to jednak irytuje. Jakie może być rozwiązanie tego problemu?
W takiej sytuacji można skorzystać z opcji naprawy Windows 10, aby wyeliminować takie zapętlenie się systemu.
1. Trzeba włączyć komputer i po pojawieniu się logo Windows natychmiast wyłączyć. Proszę to powtórzyć dwa do czterech razy. W końcu automatycznie podczas ponownego uruchamiania powinien uruchomić się tryb naprawczy.
2. Następnie jak po lewej pojawi się pole opcje naprawy komputera, należy je kliknąć. Wówczas trzeba poczekać, aż zostanie rozpoznany zainstalowany system operacyjny i pojawi się strona wybierz opcję.
3. Potem trzeba wybrać automatyczną naprawę. Klikając ten przycisk i wybierając system operacyjny przeznaczonego do naprawy, uruchamia się asystenta. Spróbuje on samodzielnie znaleźć i usunąć błędy, które uniemożliwiają uruchomienie Windowsa. Przy tym może się zdarzyć, że będzie konieczna wielokrotna automatyczna naprawa i wielokrotne ponowne uruchamianie komputera.
Zobacz także:
Tagi: firma, komputer w firmie
