Dzięki tym informacjom możemy sprawdzić, czy system wymaga odpowiedniej konserwacji oraz czy jego stan jest w dobrej kondycji.
W celu skorzystania z monitora niezawodności systemu Windows należy wejść do okna Panelu Sterowania i wybrać pozycję Narzędzia Administracyjne. W kolejnym oknie uruchamiamy aplikację Monitor niezawodności i wydajności. W oknie aplikacji, z listy Narzędzia monitorowania wybieramy pozycję Monitor niezawodności. Zostanie nam przedstawiony wykres stabilności systemu wraz z punktami kontrolnymi, które informują o ewentualnych błędach lub zmianie w oprogramowaniu.
Kliknięcie w czerwone kółeczko z białym znakiem "x", pozwoli zobaczyć raport, z którego dowiemy się o wystąpieniu błędu (jaka aplikacja jest za niego odpowiedzialna oraz jaki typ błędu wystąpił). Chmurka informacyjna z literką "i" w środku pozwala odczytać raport o zainstalowanych lub odinstalowanych programach.
Monitor niezawodności systemu zbiera informacje o błędach aplikacji, sprzętu, a także błędach systemu Windows. Dodatkowo pokazuje ostatnie instalacje oraz deinstalacje programów.
Indeks wydajności systemu Windows
W systemie Windows Vista wdrożono ciekawe narzędzie pozwalające monitorować stabilność systemu. Zobacz w jaki sposób sprawdzić instalacje/deinstalacje programów oraz informacje o błędach systemowych.
W przypadku, gdy monitor niezawodności zgłasza te same błędy (np. oprogramowania) warto skorzystać z aktualizacji, które mogą rozwiązać problemy. W oknie monitora wydajności w górnym prawym rogu widnieje tzw. Indeks wydajności, który określa stabilność systemu w danym dniu. Jest to pomiar uzyskany na podstawie liczby zgłoszonych awarii – im większa wartość (maksymalnie 10), tym większa stabilność systemu.
Zobacz także:
