Wyróżnić trzeba następujące podstawowe etapy procesu ewaluacji:
- Planowanie ewaluacji,
- Projektowanie ewaluacji,
- Zbieranie i analiza danych,
- Raportowanie,
- Wykorzystanie wyników ewaluacji.
Proces ewaluacji projektu unijnego powinno się precyzyjnie zaplanować już na etapie przygotowywania działań projektowych tak, aby jak najskuteczniej wykorzystać czas i posiadane zasoby.
Wyróżnić trzeba następujące podstawowe etapy procesu ewaluacji:
Aby ewaluacja była rzetelnie przeprowadzona i skuteczna, należy opracować wiarygodne kryteria, które dokładnie określą, co będzie podlegało ocenie. Powinny one skupiać uwagę osób prowadzących ewaluację na ocenie najistotniejszych elementów projektu unijnego. Kryteria w dużym stopniu zależą od charakteru prowadzonego projektu/programu. Specyfika inwestycji układa je również w odpowiednią hierarchię.
Istnieją jednak najczęściej stosowane kryteria ewaluacji (lista według Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego) takie jak:
Bardzo ważny jest również dobór narzędzi i metod do prowadzenia ewaluacji. Najczęściej stosowane metody to: analiza dokumentów, wywiady, kwestionariusze, obserwacja i inne. Dobór metod uwarunkowany jest również przez charakter prowadzonych działań, grupę docelową i założone cele. Należy pamiętać, że prawidłowa metoda przeprowadzenia ewaluacji to klucz do dotarcia do prawdziwej wiedzy o oczekiwanych rezultatach prowadzonej inwestycji.
Efektem pracy ewaluatorów jest powstanie raportu ewaluacyjnego, którego wnioski i rekomendacje są jego najistotniejszą częścią. Aby był on użytecznym narzędziem, warto bez zbędnych opóźnień wyciągnąć wnioski z raportowanych błędów oraz wdrożyć proponowane przez ewaluatorów rozwiązania.
2025 © Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.