Wiele instytucji pośredniczących jednak akceptuje także wersje elektroniczne wniosku oraz poszczególnych załączników. Czy wiesz, kiedy składasz podpis tradycyjny lub elektroniczny w prawidłowy sposób? W przeciwnym razie dokumentacja będzie zawierała błędy. Poznaj użyteczne wskazówki, jak ich uniknąć.
Podpis we wniosku – sprawdź, czy postawiłeś go prawidłowo
Obecnie jesteśmy zobowiązani cały czas do zastosowania tradycyjnej formy podpisywania i składania wniosku o dofinansowanie. Czasami wynika to z problemów działania generatora, a czasami jest decyzją pochodzącą ze sposobu organizacji konkursu.
Firmy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz inne podmioty składające wnioski w ramach funduszy unijnych przykładają istotną wagę do sposobu podpisania dokumentacji aplikacyjnej. Jak każdy proces, również to zagadnienie zostało poddane ewolucji.
Sposób składania wniosku o dofinansowanie każdorazowo jest określony w regulaminie konkursu. Na pewno nie jest sprzyjającą sytuacja, że praktycznie wszystkie instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zdecydowały się de facto na rozwiązania informatyczne, indywidualnie przeznaczone dla danego programu. Oznacza to, że każdy program regionalny oraz ogólnopolski posiada zróżnicowany system składania wniosków o dofinansowanie, chociażby z tego względu, że różne są wymagania poszczególnych systemów.
Systemy obsługi wniosków aplikacyjnych dostępne są przeważnie poprzez stronę internetową danej instytucji. W swoim założeniu mają obecnie być nowoczesnymi platformami do komunikacji z beneficjentem, a nie wyłącznie do składania wniosku o dofinansowanie.
W przypadku wielu generatorów otrzymujemy np. automatyczne powiadomienia w razie posiadania korespondencji ze strony instytucji pośredniczącej (tj. przeważnie jednostki, do której składa się wnioski aplikacyjne). Ze względu na znaczącą liczbę rozwiązań zaproponowanych przez różne generatory wniosków nie jesteśmy w stanie omówić sposobu funkcjonowania każdego z nich. Jednakże każda z tych platform posiada regulamin użytkowania oraz instrukcję użytkowania takich systemów.
Obecnie jesteśmy zobowiązani cały czas do zastosowania tradycyjnej formy podpisywania i składania wniosku o dofinansowanie. Czasami wynika to z problemów działania generatora, a czasami jest decyzją pochodzącą ze sposobu organizacji konkursu.
W takim przypadku drukujemy dostępny formularz i po podpisaniu wysyłamy go:
- pocztą,
- kurierem lub
- nadajemy osobiście.
Pamiętaj o tym, że w większości przypadków o ważnym złożeniu wniosku decyduje data wpływu do jednostki, a nie data nadania.
- Art. 3 pkt 20 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).
Zobacz także:
Tagi: firma, fundusze unijne
