Postępowanie upadłościowe może zakończyć się następująco:
Oddłużenie w upadłości konsumenckiej
Jak wygląda oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej? Jakie skutki niesie za sobą upadłość konsumencka i czy jej ogłoszenie jest równoznaczne z uzyskaniem oddłużenia?
Oddłużenie w upadłości konsumenckiej: warianty zakończenia postępowania
- umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat wierzycieli
- warunkowe umorzenie zobowiązań
- ustalenie planu spłaty wierzycieli
- odmowa oddłużenia
Oddłużenie w upadłości konsumenckiej: umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłat
Rzetelne przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zwiększa szanse na szybsze uzyskanie oddłużenia. Sporządzając wniosek należy mieć również na względzie praktykę orzeczniczą poszczególnych sądów upadłościowych, bowiem prawo upadłościowe charakteryzuje się dużą różnorodnością w zakresie orzecznictwa.
W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że umorzenie zobowiązań przeprowadza się bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Taki scenariusz jest możliwy pod warunkiem, że upadły jest trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.
Warunkowe umorzenie zobowiązań
Warunkowego umorzenia zobowiązań warto za wszelką cenę unikać. Może ono bowiem skutkować wydłużeniem procesu oddłużania. W skrajnych przypadkach może trwać on nawet 12 lat. W razie warunkowego umorzenia zobowiązań sąd będzie mógł w ciągu pięciu lat ustalić plan spłaty wierzycieli. Jeśli ustaliłby go na 7 lat, to łącznie oddłużanie mogłoby trwać 12 lat. Z tego względu warunkowego umorzenia zobowiązań należy unikać za wszelką cenę i rzetelnie sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji dłużnika, jego możliwości zarobkowych, stanu zdrowia, sytuacji majątkowej i ewentualnie możliwości powołania się na względy humanitarne bądź słuszności.
Plan spłaty wierzycieli
Jest to najczęstszy sposób zakończenia postępowania upadłościowego skutkującego oddłużeniem w upadłości konsumenckiej. Plan spłaty wierzycieli jest ustalany, gdy sytuacja dłużnika wskazuje, że nie jest on trwale niezdolny do dokonywania spłat. Długość obowiązywania planu spłaty, jak i wysokość miesięcznej kwoty, będą uzależnione od sytuacji dłużnika oraz sposobu w jaki doprowadził do powstania stanu niewypłacalności.
Oddłużenie w upadłości konsumenckiej: odmowa
Sąd odmawia oddłużenia w upadłości konsumenckiej, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy. Sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli dłużnik świadomie i z pełną odpowiedzialnością podejmowanych działań doprowadził do niewypłacalności. Przykładowo jak zbył swój majątek i nie zaspokoił swoich wierzycieli, bądź darował komuś bliskiemu nieruchomość.
Podsumowanie
Znowelizowane przepisy prawa upadłościowego, które weszły w życie 24 marca 2020 r. ułatwiły znacznie możliwość ogłoszenia upadłości. Należy jednak pamiętać, że to ułatwienie nie dotyczy możliwości uzyskania oddłużenia. W tym bowiem zakresie liberalizacja nie jest tak znacząca jak w przypadku możliwości ogłoszenia upadłości. Szansę na uzyskanie oddłużenia można zapwne zwiększyć, dzięki rzetelnemu przygotowaniu wniosku. W związku z tym warto to zrobić przy współpracy z doświadczonym praktykiem prawa upadłościowego.
