W ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. znajduje się delegacja ustawowa. Zgodnie z art. 23 ust. 3 przywołanej ustawy Rada Ministrów ma określić w drodze rozporządzenia sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej określone w art. 21 tej ustawy, oraz dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, biorąc pod uwagę konieczność równoważenia interesów uczestników rynku energii elektrycznej w rozumieniu Prawa energetycznego.
Limity cen energii elektrycznej
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określająca sposób wyliczania limitu cen za energię elektryczną. Metoda obliczania uzależniona jest m.in. od technologii wykorzystywanej do wytwarzania energii elektrycznej.
Zobacz także: Ustalono cenę referencyjną energii elektrycznej z OZE
Poprzez technologie wytwarzania energii o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy rozumie się wytwarzanie energii z wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną, hydroenergię, biomasę oraz biopłyny w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, energię wytwarzaną z odpadów, z węgla brunatnego, paliw ciekłych, węgla kamiennego, paliw gazowych.
Wytwórcy o których mowa wyżej są zobowiązani przekazywać odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na podstawie wskazanej w art. 23 delegacji ustawowej w dniu 8 listopada 2022 r. Jego projekt przygotował minister klimatu i środowiska. Rozporządzenie wprowadza zasady obliczenia limitu ceny za energię elektryczną.
Potrzeba wprowadzenia takich rozwiązań wynika - zdaniem projektodawców - z konieczności reakcji na generowanie niewspółmiernie wysokich zysków finansowych w firmach, które zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej bądź jej obrotem. Takie działania prowadzą z kolei do ogromnych obciążeń zarówno dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw jak i przemysłu. Ceny utrzymujące się na tym poziomie w dłuższej perspektywie mogą przynieść szkody społeczne i negatywnie odbić się na gospodarce.
W związku z powyższym w rozporządzeniu ustalono zasady obliczania limitów stosowanych przez wskazane przedsiębiorstwa cen za energię elektryczną. Mają one zagwarantować zwrot uzasadnionych kosztów, zapewnić odpowiedni poziom zachęty inwestycyjnej, a jednocześnie chronić odbiorców końcowych. To ma spowodować zminimalizowanie negatywnych skutków rosnących cen dla tych ostatnich, a pośrednio wpłynąć także na obniżenie cen energii na rynku hurtowym.
Wzór określający limit ceny jest zróżnicowany. Zależy od tego jaką technologią energia jest wytwarzana (odwołując się do art. 21 o którym pisaliśmy wcześniej) a także od tego kto jest końcowym odbiorcą.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
