Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że określenie godzin szczytu jest po to, aby każdy z nas mógł wspierać bezpieczeństwo i ciągłość dostawy energii. Godzinami szczytu są bowiem okresy, w których przewidziane jest największe zużycie energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł innych niż odnawialne.
Godziny szczytu - zalecenie oszczędzania energii
Polskie Sieci Elektroenergetyczne podają godziny szczytu, w których polecane jest oszczędzanie energii. Na ich stronie internetowej można zweryfikować jakiego dnia, jakie godziny będą prawdopodobnie najbardziej oblegane. To właśnie w tym czasie powinniśmy oszczędzać energię elektryczną.
Zobacz także: Tarcza solidarnościowa przyjęta przez sejm
Aby zaspokoić zapotrzebowanie na prąd w tych okresach elektrownie muszą pracować z największą mocą, potrzebna jest praca jednostek najmniej efektywnych, a co za tym idzie - najdroższych i produkujące największą ilość CO2. Niestety mechanizmy rynkowe działają w taki sposób, że to właśnie cena pracy tych najmniej efektywnych jednostek będzie wpływać na ogólną cenę energii elektrycznej.
Wskazane godziny to także czas, w którym najczęściej występują najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatorów systemu przesyłowego. A rezerwy te pozwalają zbilansować krajowy system i mają być gwarancją bezpieczeństwa jego pracy.
Resort klimatu zachęca, by aktywność związaną ze zużyciem energii przesuwać na inne godziny. Takie działanie ma być jednym z elementów walki z kryzysem energetycznym i może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie cen energii elektrycznej. A działania zdają się nie być zbyt wymagające, wystarczy przesunąć włączenie pralki na inną porę, zmienić moment, w którym chcemy sięgnąć po odkurzacz. Zalecane jest również zrezygnowanie z używania grzejników elektrycznych i piekarników. Resort klimatu zachęca, aby w tym czasie nie używać komputerów ani telewizorów, a także zgasić zbędne oświetlenie.
Zobacz także: Kiedy energia ze spalania odpadów zalicza się do OZE
Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że jednym z podstawowych grzechów użytkowników jest pozostawienia włączonych kilku urządzeń jednocześnie np. komputera, odkurzacza i telewizora. Dodatkowe zużycie energii to także włączone światło w pomieszczeniach, w których nikt się nie znajduje. To nawyki, z których w ogóle warto zrezygnować - nie tylko w godzinach szczytu.
Informacje prezentowane przez PSE są aktualizowane każdego dnia przed godziną 17.00. Odnoszą się do bieżącej doby oraz następnej.
Zobacz także:
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl
Komunikat prasowy opublikowany na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych - portal pse.pl
