Ze statystyk przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że 57% firm w Polsce ma problemy związane z następstwem prawnym. Fundacja rodzinna, ma być rozwiązaniem tych problemów. O wstępnych założeniach pisaliśmy wcześniej w artykule: Fundacja rodzinna - pomysł MRiT na sukcesję firm
W 2023 r. będzie można założyć fundację rodzinną
Nowe przepisy mają regulować zasady sukcesji polskich firm rodzinnych, będą obowiązywały od 2023 r. Przewidują przede wszystkim wprowadzenie fundacji rodzinnej, jako sposób na zachowanie ciągłości firm, ochronę ich majątku i zatrzymanie go w jednych rękach.
Kolejne dane świadczą o tym, że aż 90% polskich firm, to właśnie firmy rodzinne. Sto największych spośród nich zatrudnia 261 tys. osób, a ich przychody w minionym roku sięgnęły 260,5 mld zł. Te dane pokazują, że bezpieczeństwo tych przedsiębiorstw przestało być jedynie sprawą rodzinną, szczególnie, że ich założyciele rozpoczynali działalność w latach 90 XX wieku i powoli będą musieli rozważyć w jaki sposób przekazać je następcom. Jedynie 8,1% dzieci deklaruje chęć przejęcia biznesów swoich rodziców.
Jak sobie radzą przedsiębiorcy? Jeśli np. pani Joanna jest wspólnikiem kilku spółek, poza tym posiada pakiety akcji w innych spółkach, nieruchomości, ruchomości i gotówkę, to po jej śmierci wszystko wchodzi do masy spadkowej i jest rozdzielane np. pomiędzy męża i dzieci. Nie ma gwarancji, że którekolwiek z nich będzie chciało kontynuować działania spadkodawcy, podział majątku w przypadku jakiegokolwiek konfliktu może trwać przez wiele lat, ostatecznie prowadząc jedynie do podziału i likwidacji przedsiębiorstwa.
Aby zabezpieczyć się przed takim obrotem sprawy, przedsiębiorcy planują sukcesję tworząc spółki kapitałowe, fundusze inwestycyjne bądź tzw. konstytucje rodzinne - jednak one zabezpieczają sukcesję tylko w jednym pokoleniu. Zdarza się więc, że majątki zostają przenoszone za granicę do działających tam fundacji. Rozwiązaniem ma być fundacja rodzinna.
Polski model fundacji rodzinnej
Przepisy wprowadzające fundację rodzinną do polskiego prawa, wzorowane są na rozwiązaniach z których korzystają europejskie firmy rodzinne. Mają zagwarantować wielopokoleniowe planowanie sukcesji przedsiębiorstw. Przedsiębiorca będzie mógł wycofać się z aktywnego prowadzenia firmy, jednocześnie nie tracąc dochodów i nie mając pewność, że przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało. Mamy tutaj do czynienia z oddzieleniem spraw rodzinnych od biznesowych, jednak także członkowie rodziny przedsiębiorcy będą zabezpieczeni finansowo. Ochrona majątku jest związana przede wszystkim z zachowaniem go w jednych rękach, jego aktywnym zarządzaniem i pomnażaniem.
Zobacz także: Reorganizacja firmy w spółkę z o.o. – koszty i podatki
Założenie fundacji rodzinnej będzie się wiązało z koniecznością złożenia przez fundatora stosownego oświadczenia o jej powołaniu przed notariuszem. Możliwe będzie również powołanie jej w testamencie mającym formę notarialną. Następnie wymagane będzie przygotowanie statutu, przekazanie majątku na fundusz założycielski oraz wpisanie fundacji do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez sąd. Nie znamy jednak jeszcze szczegółowych zapisów projektu ustawy, choć resort zakłada, że wejdzie ona w życie w połowie 2023 r.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
